JÁTÉKSZENVEDÉLY |
A pszichológia az impulzuskontroll zavarhoz sorolja a kóros játékszenvedélyt. Az impulzuskontroll zavarban szenvedőkre, így a kóros játékbetegekre is az jellemző, hogy képtelenek ellenállni impulzusaiknak, késztetéseiknek, ill. kísértéseiknek annak ellenére, hogy tudatában vannak annak, hogy önmaguknak és másoknak is kárt okoznak. Egy olyan betegség, melynek lényege a játék feletti kontroll folyamatos vagy periódikusan jelentkező elvesztése. A betegség inkább fiatal férfiakra jellemző, és velejárója a kockázat megítélés zavara. Ami alapján a játékosok kategorizálhatók, az a következmények súlyossága és száma, melyeket saját játékukkal kapcsolatban tapasztaltak.
A kóros játékszenvedély tüneteiA kóros játékszenvedély betegség, melynek lényege az ingerkereső, ingerhalmozó magatartás és a kockázat-megítélés zavara. Tünetei:
A játékszenvedély progresszív betegség, melynek előrehaladásával sokan befelé fordulóvá válnak, és leépítik baráti, ismerősi és családi kapcsolataikat. Legtöbbjük közönyt és nemtörődömséget mutat a mindennapi élet dolgaival kapcsolatban. Ha egy bizonyos időre abba is hagyja a játékos a szerencsejátékot, könnyen visszaeshet konfliktusok és stresszel teli életkörülmények között. A kóros játékszenvedélyesek között magas a hangulatzavar, a különböző fóbiák, szorongás, személyiségzavar, illetve az alkohol-, drog- és nikotinfüggőség aránya. Ezek egy része már a játékszenvedélyt megelőzően is meglehet, más része pedig a betegség előrehaladásával alakulhat ki. Nemcsak az alkohol- és drogbetegek, hanem a kóros játékszenvedélyben szenvedők esetében is kialakul az addikció, a tolerancia, a függőség, sőt még a megvonási tünetek is jelentkeznek. Beszűkül a tudatuk, gondolkodásuk a játékra, épp úgy mint az alkohol- vagy drogfüggőké, akik csak az italra vagy drogra, annak beszerzésére és felhasználására koncentrálnak. A játék vagy az ital az egyetlen szerelmük, ezért egyedül maradnak, elidegenednek a másokkal való intim, bensőséges kapcsolatoktól. A szenvedély kiélésében különböző fázisok vannak. A játék előtt izgatottság, feszültség fokozódó késztetés, a játék alatt öröm, izgalomérzés, majd leggyakrabban a bekövetkező veszteség miatti bűntudat kialakulása jellemző.A szerencsejáték három szintjeAzok az emberek, akik szerencsejátékot űznek, tipikusan három lépést megtéve jutnak csapdába. A folyamat a rekreációs szerencsejátékkal kezdődik, a problémás szerencsejátékkal folytatódik, és végül a függőségbe torkollik. Minden egyes szakasz eltarthat hónapokig, évekig.
A kóros játékszenvedélyesek alapvető jellemzője a kockázatmegítélés zavara. A kialakulásának okaiAz agy biokémiájában keresendő az alapja, minden valószínűség szerint ugyanaz a szerotoninzavar lappanghat a hátterében, mint a depressziónak. Egy másik anyag, az endorfin termelődésének szintje is befolyásolja az ilyen magatartásban megnyilvánuló kórképet. A nyugtató hatású endorfint boldogsághormonnak is nevezik, melynek megfelelő mennyiségű termelődését a szerencsejáték elősegíti a játékbetegeknél. A pszichológiai tényezők között szerepel a tudattalan vesztési vágy, a mindenhatóságban való hit (játékbeteg megingathatatlanul hisz abban, hogy győznie kell), a gondolkodási folyamat torzulása (meg van győződve arról, hogy a játék kontrollálható, a sikeresség az ügyességétől függ), az önmaga ellen fordított agresszió (rejtett öngyilkossági szándék), a játékbetegnél fennálló addikciót a túlzott önbizalom és a mély kétely váltakozása is jellemzi. Az érzelmi problémák közül leggyakrabban a bensőséges kapcsolatok kialakítására és fenntartására való képtelenséget figyelhetjük meg. KezelésGyógyszeres kezelés. Általában szelektív szerotonin-visszavételt gátló (SSRI) antidepresszívumokkal kezelik a játékbetegeket. Pszichoterápia. A pszichoterápia első sorban magatartásterápiát és családterápiát alkalmaz. Önsegítő csoportok.
Forrás: Emberbarát Alapítvány – Bereczki Sándor: A játékszenvedély
JÁTÉK - TÉNYEK ÉS TÉVHITEK A szerencsejátékok közé soroljuk a rulettet, a nyerőgépeket, a pókert, a lottót, a totót, a puttót a tippmix-et és a lóversenyt. Mindent, ahol a fogadás és a könnyű pénzszerzés illúziója fennáll. A szerencsejátékra jellemző viselkedési módok: a valósággal való szembenézés képtelensége, a realitás elől való menekülés, érzelmi biztonság hiánya és a felelősség elől való menekülés Magyarországon az elmúlt években jelentősen megváltoztak a szerencsejátékok elérhetőségei. A kaszinók bezárásával, szűkült a nyerőgépek, rulett elérhetősége, de nem szűnt meg. Megjelentek az illegális kaszinók, illetve nagyobb teret nyert az online szerencsejáték, a sportfogadás, a póker, amelyek ugyanolyan veszélyt jelentenek. A szerencsejátékosok gondolkodásmódjában meghatározó szerephez jutnak az illúziók. Ilyen illúziók az előbb említett könnyű pénzszerzés mellett a biztos szisztéma illúziója, amely azt hordozza magában, hogyha azt követik, akkor előbb utóbb nyerniük kell. Ezt általában soha nem követik A másik illúzió a „Bármikor abba tudom, hagyni” gondolata. A szerencsejátékhoz hozzátartozik a vesztés. Ebből épül fel az az ördögi kör, ami egyre lejjebb húzza a szerencsejátékost a betegségében. Folyamatos vesztés → ezzel való szembesülés → negatív érzelmi állapot → mágikus hit, majd megbizonyosodás „mindjárt nyerek”→ játék folytatása → újabb vesztések. JÁTÉK - ÉRDEKESSÉGEK Mint a szenvedélybetegségek a kényszeres szenvedélyes szerencsejáték is gyógyíthatatlan betegség, viszont tünetmentessé lehet tenni, és együtt lehet vele élni. Ehhez szükséges egy életmódbeli és gondolkodásmódbeli változás. A változásban nagy segítséget jelenthetnek a 12 lépéses önsegítő csoportok, a felépülő sorstársak.
Önértékelő teszt:
20 kérdéses kérdőív
1. Játszottál-e már a munkaidőd rovására?
2. Előfordult-e valaha, hogy a Játék miatt vált gondterheltté az otthoni életed?
3. Érintette-e már a jó híredet a játék?
4. Éreztél-e valamikor lelkifurdalást a játék után?
5. Játszottál-e valaha is azért, hogy fizethesd az adósságaidat, illetve így oldjad meg az anyagi nehézségeidet?
6. Gátolt-e a játék a törekvéseidben, és abban, hogy hatékony legyél?
7. Vesztés után érezted-e azt, hogy minél elõbb vissza kell menned, és visszanyerned amit elvesztettél?
8. A nyerésed követően éreztél-e erős késztetést arra, hogy minél elõbb visszatérj, s még többet nyerj?
9. Gyakran előfordul-e az, hogy eljátszod az utolsó filléredet is?
10. Kértél-e valaha is kölcsön azért, hogy játszhass?
11. Adtál-e már el bármit is azért, hogy legyen pénzed játszani?
12. Előfordult-e, hogy a mindennapi kiadások rovására szerettél volna "félretenni a játékra"?
13. Megtörtént-e, hogy a játék miatt nem törődtél megfelelõen önmagaddal vagy a családoddal?
14. Játszottál-e valaha hosszabb ideig annál, mint ameddig tervezted?
15. Játszottál-e valaha is azért, hogy így menekülj el az aggodalmaid és a gondjaid elõl?
16. Tettél-e már valami törvénysértőt vagy fontolgattad-e hogy teszel azért, hogy így szerezzél pénzt a játékra?
17. Zavarta-e a játék az alvásodat?
18. A veszekedések, csalódások vagy feszültségek arra késztetnek-e téged, hogy, játssz?
19. Érezted-e már azt, hogy bármi jót, ami csak ért, játékkal kellene megünnepelned?
20. Gondoltál-e arra, hogy tönkremehetsz a játék következtében?
JÁTÉK - HATÁSAI, VESZÉLYEI A szerencsejátékok világába való belemerülés komoly veszélyeket hordoz magában. A kezdeti öröm, önfeledség, izgalom időszaka hamar elmúlik és az üresség érzése marad helyette. A nyerés egy idő után már nem a játék célja. Az, hogy az illető nyer vagy veszít, a végeredmény szempontjából nem számít.
A függőségbe való belemerülés, teljes anyagi csődhöz, a kapcsolatok leépüléséhez, és végül teljes elmagányosodáshoz vezet.
Mik azok a tények, felismerések, amik jelzik, hogy az ember a játék szociális használatából a kóros használat, majd a szenvedély ördögi körébe tart, vagy már ott van?
|