BEVEZETÉS ÉS ÉRTÉKELÉS

A Kerületi Drogellenes Stratégia széleskörű alapokra épülhet, hisz 2005-ben a képviselő-testület egyhangú döntéssel fogadta el az első ilyen dokumentumot. A végrehajtás során a XVI. kerületi Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (a továbbiakban: KEF) figyelemre méltó tapasztalatokat szerzett a munka összehangolásában, irányításában és szervezésében. Tevékenységünket a Fórum alábbi mottója fejezi ki leginkább: „A Kábítószerügyi Egyeztető Fórum a múlt és a jelen félelmeinek gyermeke, egy élhető jövő reményének a szülőanyja.” (Dátán Attila)

Ennek jegyében kezdtük el a képviselő-testület által elfogadott stratégia megvalósítását. Első lépésként a stratégia megismertetése volt napirenden. Ennek keretében igyekeztünk valamennyi szereplővel közösen megtalálni azt a feladatot, amivel hozzájárulhat a végrehajtáshoz. Tudtuk, hogy ez nem lehet csupán látványos akciók sorozata, egymásutánja, hanem egy felvilágosító, nevelő folyamat vezethet eredményre. Ennek a kereteit kellett biztosítanunk. A fő célkitűzés az volt, hogy olyan környezetet alakítsunk ki, amelyben minél kevesebben kerülnek olyan élethelyzetbe, hogy megoldásként a szereket választják.

A teendők meghatározásának alapjai a Nemzeti Drogellenes Stratégia és az a kerületi attitűd-vizsgálat volt, amit a leginkább érintett korosztály körében végeztünk. Erre alapozva a Fórum folyamatosan jelen volt a kerület életében, hisz a tagok átfogták, képviselték a feladatokban leginkább érintett szervezeteket. (Önkormányzat, Napraforgó Szolgálat, Kerületi Egészségügyi Szolgálat, iskolák, kerületi Rendőrkapitányság.) A végrehajtást értékelve 2009-ben a képviselő-testület elismerte ezt az erőfeszítést.

Ezt követően a Nemzeti Stratégia körüli bizonytalanságok kihatottak a kerületi munkára is. Az elfogadott, majd visszavont Nemzeti Stratégia körüli viták, a szervezeti rendszer átalakítása egy időre gazdátlanná tették a területet. 2013-ban végül megszületett a Nemzeti Drogellenes Stratégia 2013-2020, ami egy kerületi, a szülők, pedagógusok és diákok körében végzett reprezentatív felméréssel együtt az alapját képezi a kerületi új drogellenes stratégiának.

A kerületi KEF is újjáalakult. Az új összetételű Fórum is lefedi mindazokat az intézményeket, amelyeknek komoly feladatai vannak azoknak az új kihívásoknak a kezelésében, amelyek az elmúlt évtizedben alakultak ki vagy erősödtek fel. A 2020-ig tartó feladatok tehát megfelelő alapokra, tapasztalatokra, helyzetfelmérésre, értékelésre épülhetnek.

0